Në minutën e një hapi në Dubai Miracle Garden, është si të ecësh në një botë paqeje dhe qetësie. Ambienti rreth jush do ta çojë mendjen tuaj në një tokë përrallore që është e stolisur me lule të varieteteve dhe ngjyrave të ndryshme. Çdo sezon, Dubai Miracle Garden nuk dështon të befasojë apo magjepsë vizitorët që vijnë. Pamjet janë vërtet befasuese.

Imazhi i kopshtit mrekulli të Dubait në UAE me lule të ndryshme dhe ngjyra të dizajnuara për të qenë tërheqëse për turistët

Të shohësh kopshtin në lulëzim të plotë me 150 milionë lule dhe mbi 72,000 m² ngjyrash dhe aromash që vijnë në jetë është një kënaqësi. Kopshti i vendosur në zemër të Dubailand është një nga Toka e qytetitKrijimi i firmës së 's dhe u lançua në vitin 2013. Teksa ecja nëpër kopsht, u magjepsa nga shumëllojshmëria e modeleve, formave dhe dizenjove. Çdo pjesë e punës që shihni në formën e dizajnit është rezultat i vizualizimit, largpamësisë dhe ekzekutimit të përsosur.

Ora me lule – Një orë me lule 15 metra e bërë nga bimë dhe lule të vërteta është diçka që duhet kërkuar. Modelet ndryshohen sipas stinës. Pjesët mekanike të orës u importuan nga SHBA dhe dizajni i saj u krijua nga kompania e saj e brendshme e peizazhit Miracle Garden Landscaping.

Mickey Mouse – Struktura e mrekullueshme e lules Mickey Mouse 18 metra e lartë është konceptuar dhe projektuar nga Dubai Miracle Garden. Shfaqja e parë me lule e Disney-t në Lindjen e Mesme – duke fituar 5th Rekordet Guinness të titulluar 'Struktura më e madhe e topiarit në botë' në shkurt 2018. Skulptura përmban pothuajse 100,000 bimë dhe lule, peshon pothuajse 35 tonë dhe mbështetet nga një strukturë çeliku prej 7 tonësh me një themel betoni prej 50 ton beton të armuar.

Ariu i madh pelushi – Një strukturë Teddy Bear 12 metra e lartë është një nga atraksionet më të reja në kopsht. Ariu pelushi mban një zemër e cila tregon në mënyrë specifike se po përhap mesazhin e dashurisë dhe harmonisë.

Parajsa e Humbur – Është një kaskadë me lule nëntokësore me një thellësi prej 20 metrash – ku mund të gjeni dhjetëra shtëpi me lule dhe bungalot që ofrojnë një ambient të mahnitshëm.

Parku i Liqenit – Parku i Liqenit është freskues për t’u parë, pasi ato janë të mbushura plotësisht me lule shumëngjyrëshe dhe një shatërvan uji që ofron relaksim për vizitorët e ulur përreth liqenit.

Kalimi i zemrave – Passage Hearts është një nga gjërat kyçe që vijnë në mendjen e vizitorëve, pas vizitës në Kopshtin Mrekulli të Dubait. Passage Hearts jep një përshtypje të bukur dhe të përjetshme të një pasazhi në këmbë, brenda dhjetëra zemrave të mëdha. Zemrat nuk janë thjesht një formë zemrash në kalim, por ato ofrojnë mijëra lule të panumërta të gdhendura mbi to.

Emiratet A380 – Është një mrekulli botanike, Emirates Airlines është bashkuar me Dubai Miracle Garden për të ndërtuar instalimin më të madh të luleve në botë përmes një versioni të madhësisë reale të Emirates A380, i mbuluar me më shumë se 500,000 lule të freskëta dhe bimë të gjalla. Kur të jetë në lulëzim të plotë, struktura e avionit do të ketë një numër të përgjithshëm të kërcellit të paprecedentë prej 5 milionë lulesh dhe do të peshojë mbi 100 ton (pesha e ngritjes së një A380 aktuale është 575 ton).

Kalaja me lule – E rrethuar nga miliona lule me ambiente ndenjëse dhe ngrënieje brenda, kjo Kështjellë me lule të jep një përshtypje sikur të jesh në një vend përrallash.

Cabanas – Keni nevojë të pushoni para se të shkoni përpara dhe të shihni pjesën tjetër të kopshtit të bukur? Ata kanë shumë kabana për t'u qetësuar me perde të ndezura dhe jastëkë dyshemeje. Një vend i përsosur për t'u rimbushur dhe pushuar përpara se të vazhdoni udhëtimin magjik.

Peizazhi befasues i Dubai Miracle Garden ka fituar tre Rekorde Botërore Guinness për kopshtin më të madh vertikal në vitin 2013 dhe skulpturën më të madhe me lule në botë, duke formuar formën e një Airbus A380 në 2016. U deshën mbi 144,000 orë pune (180 ditë) me ndihmën e 200 ekuipazh instalimi për ta ndërtuar atë në formën e një avioni A380 të Emirates. Rekordi i tretë i Guinness-it i titulluar 'Struktura më e madhe në botë' erdhi më 25 shkurt 2018. Veçoria e skulpturës 18 metra është shfaqja e parë me lule e Disney-t në Lindjen e Mesme dhe është bërë nga pothuajse 100,000 bimë dhe lule dhe peshon pothuajse 35 tonë.

Çdo vit Dubai Miracle Garden rishpik veten, pasi ato sjellin një koncept krejtësisht të ri dhe përvojë dizajni për vizitorët e tij. Komuniteti ka dhënë miratimin e tij me më shumë se 1.5 milion vizitorë në vit. Miracle Garden është i vetmi në rajon dhe në botë për një shfaqje kaq unike dhe destinacion ekstravagant rekreativ në natyrë. Lulet kujdesen me përpikmëri nga një ekip hortikulturistësh dhe kopshtarësh ekspertë, kështu që ekspozitat e luleve duken më të mira gjatë çdo vizite.

Dubai Miracle Garden ofron shërbime dhe lehtësira të nivelit të lartë, duke përfshirë parkim të hapur, parkim VIP, zona ndenjjeje, dhomë lutjesh, blloqe tualeti, pajisje për abdes, dhomë sigurie, dhomë të ndihmës së parë, karroca për vizitorët me aftësi të kufizuara, kioska me pakicë dhe tregtare, dhe të gjitha të tjerat. shërbimet përkatëse të disponueshme për të lehtësuar vizitorët. Kopshti shërben për më shumë se 30 shitës ushqimesh dhe pijesh, duke përfshirë kafene, dyqane ëmbëlsirash dhe një kioskë joshëse me lëngje frutash të freskëta.

Çdo gjë në Kopshtin e Mrekullisë ka një efekt 'wow' në të. Imazhet e përsosura të figurës lënë një përshtypje në mendjen tuaj. Një vizitë në Miracle Garden do ta bëjë shkretëtirën të duket si një iluzion. Një kopsht si i tillë në mes të një shkretëtirë është vërtet një mrekulli.