Shafran, topuz, arrëmyshk, barishte, temjan, potpuri, fruta të thata, lule të thata, arra, çaj, shisha, temjan, tekstile, parfume, pluhura erëzash të ndryshme, e gjithë kjo dhe shumë më tepër është ajo që do të gjeni në Dubai Spice Market. . E vendosur në Deira, vetëm pak blloqe larg nga e famshmja Gold Souk, rrugicat e ngushta të Tregut të Erëzave të Dubait janë të mbushura me çdo lloj erëze dhe barishte që mund të imagjinohet. Ndodhet përballë stacionit të metrosë Al Ras, vetëm disa minuta më këmbë. Tregu është gati 50 vjeç.

Imazhi i Tregut të Erëzave të Dubait në UAE me shumëllojshmëri erëzash nga e gjithë bota në një vend
Rruga e ngushtë dhe dyqanet e vogla janë të ngarkuara me thasë që vizitorët të angazhohen në linjë me dyqanet me çati të hapura dhe të mbyllura. Pagesa me para në dorë është mënyra më e zakonshme e pagesës. Është më mirë të vishni diçka të përshtatshme gjatë udhëtimit në tregun e erëzave pasi zona është paksa konservatore. Vendi është një pjesë e domosdoshme e itinerarit të turistëve. Dikush mund të blejë shumë gjëra në tregun e erëzave pa bërë një vrimë në xhep. Truku është të bëni pazare dhe t'i bëni vetes një marrëveshje të mrekullueshme.
Stafi përreth dyqanit është shumë miqësor, mikpritës dhe ka shumë njohuri për artikujt e shitur. Ata ju lejojnë të fotografoni gjithçka me mirësjellje dhe nuk ju shqetësojnë nëse largoheni pa blerë. Atyre u pëlqen të dinë se nga cili vend i përkisni dhe më pas nisin një bisedë për vendin tuaj. Shumë prej tyre do t'ju japin shumë ide se si të përdorni erëza të ndryshme dhe përfitimet e tyre. Kur vizitova vendin, ata vazhduan të më thoshin 'hyri, shiko dhe shpenzo pak.

Tregu ka erëza dhe të gjitha gjërat e tjera të ekspozuara bukur, në kontejnerë, të grumbulluara njëra pranë tjetrës. Ylberi i ngjyrave tërheq të gjithë ata që kalojnë dhe nuk mund t'i rezistosh por të ndalesh dhe t'i hedhësh një sy. Vendi është shumëngjyrësh, i gjallë dhe aromatik. Është një festë për sytë dhe ju përshëndeteni nga një përzierje erërave ndërsa kaloni nëpër tregun tradicional të erëzave në zonën e trashëgimisë së Dubait. M'u prezantuan barëra aromatike dhe erëza. U magjepsa nga një shumëllojshmëri çajrash aromatike nga pjesë të ndryshme të botës dhe përfundova duke blerë disa. Ka gjithashtu një shumëllojshmëri të gjerë të arrave, vajrave, shafranit dhe frutave të thata. Erëzat shiten sipas peshës dhe pakove.

Erëzat e Lindjes së Mesme dhe ato arabe tërheqin vëmendjen tuaj, vini re se nuk mungojnë kuzhinat ndërkombëtare. Nëse jeni të interesuar të gatuani, do t'ju pëlqejë ky vend. Blini erëza nga nënkontinenti dhe erëza arabe për t'i shtuar më shumë shije recetave tuaja. Nëse mund të identifikoni kënaqësinë që një përbërës do t'i shtojë recetës përpara se të gatuhet, ky është vendi për ju. Dyqanet ofrojnë gjithashtu çokollata të rralla, disa të bëra me qumësht deveje dhe produkte tradicionale mjekësore. Takëmet, veglat, llambadarët, pashmina, qilimat, objektet dhe bizhuteritë mund të gjenden gjithashtu në vende si Persia, Italia, Kashmiri, Turqia dhe të tjera.

Aksionet e freskëta mbërrijnë çdo ditë, nga vende si Indi, Pakistan, dhe Irani. Një souk është një vend tërheqës për turistët. Erëzat mund të përdoren për të mbajtur në shtëpi për përdorim personal ose për t'u dhënë si suvenire miqve dhe familjes. Dubai Spice Souk është një përvojë aromatike që nuk do ta harrojmë kurrë.