Unë kisha parë Kanali i Ujit në Dubai disa herë nga larg dhe gjithmonë kanë qenë të magjepsur. Rrjedha e ujit dhe ngjyrat e gjalla janë magjepsëse. Kur dëgjova për Kanali i Ujit në Dubai, mendova se do të ishte një mundësi e mirë për ta parë nga afër.

Teksa u drejtova për në anijen e mbyllur me xham, më pritën Kahwah (kafe arabe) dhe më pas u përcoll në tavolinën time. Kjo u pasua nga pijet e mirëseardhjes dhe disa ushqime. Anija rrëshqiti në ujë për ta parë të gjithë Dubai nga një këndvështrim i ri.

Ju mund të përqafoni bukurinë e Dubait ndërsa lundroni. Një përzierje e arkitekturës moderne dhe antike ju rrethon. Mrekullohuni me pamjet e natës të Ura e Gjirit të Biznesit, Dubai Festival City Mall, Burj Khalifa, Ura e Kanalit të Ujit në Dubai, Hoteli JW Marquis, dhe Hotel Westin. Gjithashtu, thithni bukurinë e përroit të Dubait gjatë natës. Kanali artificial lidh zonën e Gjirit të Biznesit me Gjirin Persik përmes Parku i Safa Jumeirah. Nga larg, të gjithë mund të zhyten në ambientin e gjallë të qytetit me muzikë arabe që luhet në sfond. Përjetoni lartësinë e madhështisë dhe kënaquni në paqen dhe qetësinë e ujërave të përroit.

Një shuplakë luksoze me meze, sallata të freskëta, mish të pjekur në skarë, supa dhe ëmbëlsira u shpërnda në tavolinë që unë dhe pjesa tjetër e të ftuarve të shijoja. Edhe argëtimi ishte në kulmin e tij. Të gjithë mund të trokisnin këmbët nën muzikën e vallëzimit Tanoura, ndërsa mbrëmja u ndez nga kostumi i ndezur i kërcimtarit. Valltarja rrotullohej dhe rrotullohej nën muzikën magjepsëse që tërhoqi vëmendjen e të gjithëve.

Kanali shtrihet në 3.2 kilometra i cili kalon nëpër rrugën Sheikh Zayed, rrugën Jumeirah, dhe më pas të çon në Gjiri Arabik. Mund të dëshmohet vendi i bukurisë arkitekturore dhe infrastrukturës moderne, i rrethuar nga ujëra të bukura me pamje të mrekullueshme dhe ndriçim të horizontit të Dubait.

Cruise Canal Dhow është një përvojë, që lundron nëpër rrokaqiejt dhe rrugët më të ngarkuara të Dubait nën një ujëvarë të bukur. Kur në Dubai shijoni një përvojë madhështore të ngrënies gjatë lundrimit nëpër kanal. Rrëshqitja nën kanalin e ujit të Dubait është një përvojë e paharrueshme.