Turisti shkon me deve në shkretëtirë dhe shijon perëndimin e diellit me pamje të bukur të shkretëtirës
Flamuri i imazhit të safarit në shkretëtirë me 3 deve në Ras al Khaimah

Ras Al Khaimah

I rrethuar nga mjegulla Malet e Haxherit, Ras Al Khaimah është UAEEmiratet më veriore të tij. Nga plazhet e tij të arta, rizoforët e harlisur dhe shkretëtirat terrakote, te malet e larta Hajar në kufi me Omanin, kjo perlë e fshehur ofron një përvojë vërtet autentike arabe. I vendosur vetëm 45 minuta nga Aeroporti Ndërkombëtar i Dubait, ai është i lidhur mirë nëpërmjet Autostradës Kombëtare. Ras Al Khaimah ofron aktivitete të lehta aventureske, përvoja kulturore, vendpushime të klasit botëror dhe një shkretëtirë ende të pazbuluar për eksploruesin brenda jush.

Biznes në Ras Al Khaimah

Ras Al Khaimah është bërë një qendër e vërtetë tregtare dhe industriale me një ekonomi që vazhdon të zgjerohet dhe të lulëzojë. Rritja ka qenë eksponenciale në Ras Al Khaimah vitet e fundit, duke rezultuar në një zonë të tregtisë së lirë, vendpushime luksoze buzë plazhit, zona banimi të nivelit të lartë dhe objekte të reja të kohës së lirë. Zona e Tregtisë së Lirë Ras Al Khaimah po përpiqet të ofrojë mundësi biznesi fitimprurëse për kompanitë më dinamike në botë. Prandaj, rriti edhe shtrirjen e MICE në Ras Al Khaimah.

5 vende dhe atraksione turistike për t'u vizituar në Ras Al Khaimah

Një pamje e bukur e malit për turistët që duan të bëjnë aventura malore

Aventurë malore

Hyni në natyrë dhe merrni pjesë në aktivitete emocionuese aventureske duke parë pamjet e maleve Ras al Khaimah, shkretëtirës, ​​mangroves dhe bregdetit.

Një pamje e bukur e turistëve që kalojnë natën në kampin e shkretëtirës së Oasis Beduin

Kampi i shkretëtirës i Oasis Beduin

Zbuloni stilet e lashta të jetesës në shkretëtirë dhe afrohuni me natyrën duke u kënaqur me kuzhinën e shijshme. Bashkohuni me fisin në Oasis Beduin.

Turist që shijon sportet emocionuese ujore në ujin arab

Me një shumëllojshmëri të gjerë aktivitetesh, nga zhytje scuba, me vela, ski uji, ski jet, parakalim me parashutë, peshkimi, Ras Al Khaimah është destinacioni i përsosur për sportet ujore.

Pamja e hyrjes së Muzeut Kombëtar të Ras Al Khaimah

Muzeu Kombëtar i Ras Al Khaimah

Për të parë të kaluarën lokale, vizitoni këtë ekspozitë të kuruar me mend në një fortesë të shekullit të 18-të. Përveç asortimentit të zakonshëm etnologjik, ky muze është gjithashtu shtëpia e disa objekteve të mrekullueshme.

Turist që shijon linjën zip në Ras al Khaimah në jebel Jasi Flight

Fluturimi Jebel Jasi

Ras Al Khaimah's Jebel Jais - mali më i lartë në UAE, është shtëpia e zipline më të gjatë në botë. Kërkuesit e emocioneve dhe adrenalinët do të udhëtojnë me shpejtësi deri në 120 km / 150 km / orë në një lartësi prej 1,680 metra mbi nivelin e detit në majë të malit Jebel Jais.