Xhamia e Madhe Sheikh Zayed

Imazhi i Xhamisë së Madhe Sheikh Zayed në Abu Dhabi UAE

Xhamia e Madhe Sheikh Zayed shquhet si një nga xhamitë më të mëdha në botë dhe e vetmja që kap ndërveprimet unike midis Islamit dhe kulturave botërore. Arkitektët e xhamisë ishin britanikë, italianë dhe emiratas dhe frymëzimi i dizajnit u huazua nga pjesë të Turqisë, Marokut, Pakistanit dhe Egjiptit mes vendeve të tjera islamike, duke zbuluar një mrekulli arkitekturore shkëlqyese. Të gjithë nga e gjithë bota mund të dëshmojnë kupolat spektakolare me majë qepë, pishinat reflektuese që mbulojnë oborrin dhe sallën ikonike të lutjeve, e cila jo vetëm vërshon nga rrezet e lumtura të diellit, por gjithashtu strehon llambadarin dhe tapetin më të madh në botë, të dyja të punuara me dorë.

Kjo Perlë e Bardhë e Gjirit është mishërimi i madhështisë dhe madhështisë së cilës iu deshën mbi 11 vjet për t'u ndërtuar. I vendosur në zemër të kryeqyteti i UAE Abu Dhabi, xhamia është e treta më e madhe në botë! Së bashku me llambadarët e saj të veshur me ar dhe muret e bukura me modele lulesh, xhamia mirëpret besimtarët dhe është e hapur për turistët çdo ditë me një kapacitet për të akomoduar më shumë se 55,000 njerëz.

Ky pallat mahnitës mund të vizitohet në çdo kohë pasi ka hyrje falas. Mbani në mend se nëse vendosni të vizitoni këtë Xhami të Madhe gjatë ditës, drita e diellit e zbehtë kërcen nga fasada e bardhë për të krijuar një shkëlqim magjepsës dhe nëse vendosni të shkoni pas perëndimit të diellit, bëhuni gati të dëshmoni madhështinë e ndërtesës ndërsa ajo bëhet. ndriçuar nga dritat.
Ka turne falas me guidë, në arabisht dhe anglisht, për ta bërë përvojën tuaj më të këndshme dhe të paharrueshme. Ekziston një kod veshjeje që duhet të ndiqni si shenjë respekti. Grave u kërkohet të vishen në mënyrë modeste dhe u kërkohet të veshin abaja të cilat ofrohen në xhami pa pagesë. Për meshkujt, supet dhe gjunjët duhet të mbulohen dhe për të gjithë, këpucët duhet të hiqen në hyrje.
Orari i vizitës është çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në 10:XNUMX. Të premteve janë të mbyllura për turistët.

Rezervoni turneun tuaj

    Data e Udhëtimit: Nga*

    Data e Udhëtimit: Për*