Kur mendoni për Dubain ju mendoni për Arin. Tregu i Gold është një nga tregjet tradicionale më të vjetra dhe më tërheqëse në Emiratet. Tregu i Arit në Deira, afër stacionit të metrosë Al Ras është një nga destinacionet turistike të njohura të këtij emirati. Është e hapur 7 ditë në javë, nga e shtuna në të enjte.

Edhe nëse nuk keni ndërmend të blini ar ose nuk keni asnjë interes, magjepsja dhe shkëlqimi i këtij vendi ia vlen të shikohen. Souk do të thotë një treg tradicional; Tregu i Arit përbëhet nga 300 shitës me pakicë që ofrojnë një përzgjedhje të madhe bizhuterish të bëra nga ari, argjendi, diamante dhe metale dhe gurë të çmuar. Çmimet janë të shënuara për 24 karat, 22 karat, 21 karat dhe 18 karat në dirhemë për gram. Mos harroni sa më i lartë karati, aq më i pastër është ari. Ari 24 karatësh është njëqind për qind i pastër. Copat shiten me peshë sipas çmimit të asaj dite me pagesë shtesë për punimin.

Gjërat që duhen mbajtur parasysh gjatë blerjeve në Gold Souk:

Çmimi i arit luhatet çdo ditë, ju këshillojmë të bëni disa kërkime dhe të kërkoni çmimin në internet përpara se të vendosni të blini ar. Njihuni me çmimin e tregut përpara se të filloni të blini.
Bëj gjithmonë pazar, pesha e bizhuterive është e panegociueshme por punimi është i negociueshëm. Shitësit fillimisht do të vendosin një çmim të lartë; do të fitoni nëse tentoni të bëni pazare.
Artikuj të ngjashëm mund të gjenden në dyqane të ndryshme, kështu që shikoni përreth përpara se të vendosni të kënaqeni me blerjen.
Shumica e shitësve pranojnë karta krediti, por ju mund të përfitoni nga zbritjet më të mira nëse paguani me para në dorë.
Dyqanet në qoshe dhe qoshe mund t'ju ofrojnë çmime më të mira për shkak të trafikut më të vogël të blerësve që mbulon atë zonë. Prandaj, dyqanet në rrugicat e ngushta mund t'ju ofrojnë oferta më të mira.
Pothuajse i gjithë ari i shitur në treg është i vërtetë, një shqetësim i zakonshëm midis turistëve. Qeveria siguron që standardet dhe rregulloret janë përmbushur për të siguruar që vetëm ari i vërtetë të shitet. Sigurohuni që të blini nga shitësit e autorizuar.

Sipas vlerësimeve, afërsisht 10 ton ar është i pranishëm në çdo kohë në treg. Ju duhet të vizitoni tregtarin dhe të eksploroni kryevepra unike dhe të jashtëzakonshme prej ari të përhapura në të gjithë vendkalimin. Ari i rreshtuar nga një rresht në tjetrin nuk është diçka që do ta dëshmoni çdo ditë. Një udhëtim në Dubai nuk është i plotë pa një udhëtim në tregun e famshëm të Gold.